lubisz to ? :)

A A A

„Wybierz się w podróż ścieżką swojej pamięci”

Wystawa grafiki Rity Stašauskaitė.

 

Autorka urodziła się w 1976 roku. Jest Absolwentką Grafiki na Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych, Wydział Sztuki w Kownie. Naukę kontynuowała także na Wydziale Sztuki Użytkowej. Dyplom z grafiki broniła u emerytowanego już dzisiaj dziekana prof. Edmundasa Saladżiusa.  Prace profesora, bardzo piękny cykl linorytów zatytułowany „Różaniec”, mogliśmy podziwiać w naszej galerii podczas „Kazików” dwa lata temu.

Pani Rita uprawia głównie grafikę. Ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych i udział w wielu wystawach zbiorowych oraz przeglądach grafiki. Zajmuje się także ilustracją książkową. Swoje prace prezentowa kilkakrotnie na targach książki „Art book” w Niemczech Szwecji i podobnych
w Wilnie.

Ulubione stały się dla niej miniatury. Prace, które zaprezentowała w Radomiu to zestaw 17 grafik w nowoczesnej technice fotopolimerowej. W kilku grafikach fotopolimery połączyła z miedziorytem punktowym.

 Swoją tytułową podróż po ścieżkach pamięci, autorka ukazała nam w  bardzo różnorodny pod względem formalno – tematyczny sposób. Jej niewielkie grafiki, mieszczą całe bogactwo symboli i znaków, których zestawienie wydaje się być abstrakcyjne lub zagadkowe. Uwagę zwracają; owa forma i precyzja wykonania oraz wspomniana wcześniej technika.

Pragnę podziękować prof. Aleksandrowi Olszewskiemu, dziekanowi Wydziału Sztuki UTH w Radomiu, który dopomógł mi w nawiązaniu kontaktu z autorką.