13 kwietnia - 6. przegląd filmowy Echa Katynia

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu we współpracy z Ośrodkiem Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" organizuje

w dniu 13 kwietnia 2015 r. (poniedziałek)  6. przegląd filmowy „Echa Katynia”.W tym dniu, w związku z 75. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, przegląd filmowy odbędzie się w ponad 20 miastach Polski. W jego ramach pokazane zostaną filmy dotyczące Zbrodni Katyńskiej i innych represji komunistycznych.W tym roku pokazy filmowe będą się składały z dwóch bloków programowych: uczniowskiego, skierowanego głównie do młodzieży szkolnej, oraz wieczornego, który z uwagi na drastyczne sceny zawarte w jednym z filmów przeznaczony jest dla osób pełnoletnich.

W tegorocznej edycji przeglądu znalazło się 5 filmów nawiązujących do tragedii sprzed 75 lat, pokazujących jej upamiętnienie we współczesnej Polsce i na świecie, a także będących refleksją nad systemem komunistycznym. Są to dzieła reżyserów polskich i zagranicznych.

 

Program przeglądu w Radomiu:

 

Blok uczniowski (szkoły ponadgimnazjalne):
12.00   17 dni września, reż. Józef Gębski, Polska 1997, 22 min.
12.25   Czaszka z Katynia (Kraniet fra Katyn), reż. Lisbeth Jessen, Dania 2006, 59 min.
13.25   W poszukiwaniu pamięci… Monte Cassino, real. Przemysław Skrzek, Polska 2015, 12 min.

Zgłoszenia klas szkolnych szkół ponadgimnazjalnych pragnących uczestniczyć
w przeglądzie przyjmuje Resursa Obywatelska, tel. 48 362 42 63, 48 362 85 90,
fax 48 679 70 36;
e-mail: resursa.radom@wp.pl

 

Blok wieczorny – tylko dla osób pełnoletnich:

18.00   Czekista, reż. Aleksandr Rogożkin, Rosja 1992, 91 min.
19.30   Śmierć ich połączyła. Kapelani katyńscy, reż. Tomasz Bardorsch, Polska 2013, 40   min.

 

 

17 dni września, film Józefa Gębskiego, powstał na podstawie zapisków policjanta zastrzelonego przez NKWD, który spoczywa w Miednoje. Przed śmiercią opisał kilka tygodni swojej tułaczki po kraju tuż po wybuchu II wojny światowej. Zapiski ukrył w bucie.

 

Czaszka z Katynia jest dziełem duńskiej dziennikarki i pisarki, autorki książki o tym samym tytule. W filmie przedstawiona jest historia czaszki, którą z Katynia wywiózł Helge Tramsen, duński chirurg, jeden z lekarzy międzynarodowej komisji dokonującej w 1943 r. sekcji zwłok zamordowanych polskich oficerów. Czaszkę przewiózł do Instytutu Medycyny Sądowej w Kopenhadze, gdzie w 2005 r. została odnaleziona w jednej z szaf. Pozostawało wyjaśnić, do kogo należała. Jest to najprawdopodobniej jedyny duński film o Zbrodni Katyńskiej.

 

W poszukiwaniu pamięci to zrealizowany przez Przemysława Skrzeka film będący relacją z wyjazdu edukacyjnego do Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino, w którym uczestniczyli laureaci V edycji konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”. Młodzi ludzie opowiadają, jakie uczucia towarzyszyły im podczas objazdu i jak ważna jest pamięć o polskich oficerach. 5 marca 2015 r. ruszyła VI edycja konkursu – więcej informacji na stronie pamiec.pl/sprzaczki.

 

Czekista w reżyserii Aleksandra Rogożkina to najbardziej brutalny i drastyczny film przeglądu, który kierujemy wyłącznie do widzów pełnoletnich. Ten rosyjski obraz to przerażające studium komunistycznego terroru w latach wojny domowej, pokazujące rozprawianie się z wrogami systemu, co niemal zawsze wyglądało tak samo: przesłuchanie, fikcyjna rozprawa i zawsze ten sam wyrok – rozstrzelanie. Kara śmierci traktowana była przez czekistów jako najlepszy sposób na pozbycie się wrogiej części społeczeństwa.

 

Śmierć ich połączyła. Kapelani katyńscy w reżyserii Tomasza Bardorscha ukazuje losy kilkudziesięciu żołnierzy duchownych: katolików, prawosławnych, protestantów i żydów, pełniących służbę w Wojsku Polskim w dwudziestoleciu międzywojennym, którzy po wrześniu 1939 r. trafili do niewoli sowieckiej i razem z innymi oficerami zostali zgładzeni.

 

Przegląd Echa Katynia jest planowany w następujących miejscowościach: Białystok, Bydgoszcz, Ciechanów, Częstochowa, Gdańsk, Katowice, Kielce, Kraków, Krosno, Lublin, Płock, Poznań, Proszowice, Racibórz, Radom, Rzeszów, Sosnowiec, Szczecin, Trzebinia, Warszawa, Wrocław, Zator.

 

 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl