A A A

Wystawa malarstwa Janiny Blicharskiej- Linar pt. „Żydowski portret”

Janina Blicharska – Linar urodziła się w 1934 r. w Lublinie. Od 1960 roku mieszkała i tworzyła w Krakowie. Uprawiała głównie malarstwo, ale zajmowała się także batikiem, grafiką i pisaniem ikon. Współpracowała z Grupą Artystów Rodzimej Twórczości (GART),  z którymi wystawiała swoje prace. Ma na swoim koncie ponad 30 wystaw indywidualnych w całym kraju. Zmarła w 2004 r. w Krakowie, pochowana została na radomskim cmentarzu przy ul. Limanowskiego. 

 „Żydowski portret” to jeden z tematów, chętnie podejmowany przez Janinę Blicharską - Linar. Z jej obrazów prezentowanych w naszej galerii wyzierają wyimaginowane twarze ludzi, przedstawionych w różnorakich ujęciach. Ukazała je bez zbędnej stylizacji, aczkolwiek według określonego kodu plastycznego, charakterystycznego dla tego typu portretów. Elementami dominującymi, przykuwającymi naszą uwagę, są oczy. Duże, często nieproporcjonalne w odniesieniu do umownej kompozycji twarzy, stanowią czynnik dla autorki najistotniejszy. Ich znaczenie podkreślała specyficznym światłem i kolorem, które to z jednej strony szczególnie je eksponują, z drugiej zaś, potęgują uczucie odrealnienia. Przekłada się to w konsekwencji na całościowe postrzeganie ludzi w jej twórczości.

Za pomocą plastycznych środków wyrazu, Janina Blicharska – Linar utożsamiała się nie tylko z cierpieniem wojny. Ważna dla niej pozostawała zawsze natura psychiczna i bardzo subiektywne widzenie człowieka.

Wernisaż nieżyjącej już malarki uświetnią swoim występem przyjaciele artyści z Teatru Witkacego w Zakopanem.

Wystawa czynna będzie do 20 maja br.