Fotograficzna Encyklopedia Artystów Polskich Macieja Kłosia

W piątek, 15 listopada, otworzyliśmy w Galerii "Resursa" wystawę fotograficzną  Macieja Kłosia z cyklu „Portrety”. Jest to fragment jego Fotograficznej Encyklopedii Artystów Polskich, którą z powodzeniem realizuje od kilku lat.
Autor urodził się w 1942 w Warszawie. W latach 60. pracował w telewizji na Placu Powstańców, a następnie brał udział w uruchamianiu “Studio 5” na ul. Woronicza. Po rozstaniu się z TV pracował jako fotoserwisant w tygodniku “Perspektywy”, a po kilku latach jako fotograf w miesięczniku “Radar”.
Od 1974 r. był fotoreporterem w Centralnej Agencji Fotograficznej (CAF), a następnie współpracował z Deutsche Presse-Agentur (DPA) i agencją Politikens w Kopenhadze. Miał także własne wydawnictwo “Makopress”, specjalizujące się w książkach o zwierzętach, kulturze i historii Polski.
Interesuje go człowiek i natura. W 1978 r. w Warszawie w MPIK na Nowym Świecie obejrzeć można było dużą ekspozycję autora zatytułowaną "Wielkie pejzaże".
Od 2008 r. fotografuje portrety, głównie luminarzy  kultury polskiej. Od wielu lat współpracuje z Polską Agencją Prasową (PAP), gdzie jego fotografie przechowywane są w zbiorach agencji.
Maciej Kłoś był wielokrotnie wyróżniany w konkursach Fotografii Prasowej
i czterokrotnie został wybrany Fotoreporterem Roku CAF. Aktualną wystawę z cyklu  “Portrety” można było obejrzeć w tym roku na przełomie maja i czerwca w nowym Ośrodku Centrum Promocji Kultury Praga Południe - Ośrodek Saska Kępa. Ekspozycja w Radomiu wzbogacona została o 9 nowych portretów.
 Z fotografii Macieja Kłosia wyzierają zatem twarze ludzi znanych, wybitnych reprezentujących różne profesje. Przedstawił ich bez zbędnej stylizacji, takimi jakimi są na co dzień, w swoich mieszkaniach, pracowniach, garderobach. Zatrzymał w kadrze ich uśmiech, spojrzenie, charakterystyczny grymas czy teatralny gest.  Pokazał widzowi ich naturalność, autentyczność, uczynił przystępnymi. Te spotkania vis a vis z bohaterami wystawy wydają się najbardziej oddziaływać.
Fotograficzna Encyklopedia Artystów Polskich Macieja Kłosia stale się rozrasta, wciąż powstają nowe realizacje, a wyboru kolejnych twarzy do ekspozycji dokonuje sam autor . Całość kompozycji przedstawia twórców polskiej kultury, wybitne osobowości jeszcze z ubiegłego wieku takie przykładowo jak Danuta Szaflarska, Bogdan Łazuka, Stanisław Sojka, Magda Umer czy Gustaw Zemła i tych, których początek rozkwitu pracy zawodowej datuje się na lata obecne.

Autorem zamieszczonych zdjęć z otwarcia wystawy jest P. Anna Gwizd.
Wystawa czynna będzie do 13 grudnia br.

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl