A A A

"Było nie było "

Opowiadania i obrazki Marcina Kępy to podróż w czasie. I po światach, w których Radom bywał zatopiony. Piękne to - plastyczne, fascynujące, wciągające. Kępa pokazuje historię tak, jakby działa się wokół nas. 

Ziemowit Szczerek

 

 

Teoretyk literatury zaliczyłby z pewnością opowiadania Marcina Kępy do gatunku historical fiction, mającego i niegdyś i obecnie na całym świecie wręcz potężnych przedstawicieli. Jest to jednak pisarstwo zdecydowanie różne od dzieł dostępnych na półkach księgarń i bibliotek, i nie mam w tym miejscu na myśli wyłącznie objętości tekstów, ale przede wszystkim wspólnotę pomysłu, na którym zostało ono oparte. Fikcyjni bohaterowie Kępy nie zmieniają losów świata, ani też nawet losów naszego kraju. Rzadko stykają się z postaciami, które wywierały wpływ na dzieje Polski. Prowadzą nas po prostu przez dawny Radom – gubernialny i powiatowy, obserwując i komentując zachodzące w nim wydarzenia.

Sebastian Piątkowski

 

 

 

Marcin Kępa (ur. 1977 r. w Radomiu), pisarz, publicysta, animator kultury. Absolwent  polonistyki UW i zarządzania kulturą UJ. Współpracownik „Gazety Wyborczej”, gdzie prowadzi stałą rubrykę „Literacki Atlas Radomia”. Współautor (z Ziemowitem Szczerkiem) zbioru opowiadań Paczka Radomskich oraz autor książek Twierdza Radom i Było nie było. Powidoki radomskie. Napisał teksty do wielu popularnonaukowych i naukowych wydawnictw poświęconych rodzinnemu miastu, m.in. Radom. Spacer sentymentalny, Radomskie Studia Humanistyczne (t. I-III), Radomskie Monografie Filologiczne, Powroty. Radom (antologia pisarzy radomskich), Na pamiątkę. Radomianie na starych fotografiach i Radom. Miasto tradycji, Uliczka wspomnień. Opowiadania publikował w ukraińskim „Granosłowije”, „Gazecie Wyborczej”, „Miesięczniku Prowincjonalnym” i „ha!art” (cykl opowiadań Przypadki Piotra Polaka. Głosy z Radomia). Wieloletni pracownik Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu, w którym kieruje Działem Dziedzictwa Kulturowego. Twórca Klubu Dobrego Filmu i Radomskiego Festiwalu Filozofii „Okna” im. prof. Leszka Kołakowskiego. Od 2010 r. prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego. Laureat Radomskiej Nagrody Kulturalnej (2013) i Nagrody Św. Kazimierza (2015).

Zbiór Było nie było. Powidoki radomskie obejmuje teksty, które ukazywały się w radomskim wydaniu "Gazety Wyborczej" w latach 2014-2016.