A A A

„Kaziki - Resursa - Litwa” – okolicznościowa wystawa dokumentalna

Św. Kazimierz Jagiellończyk to patron Radomia, ale także i patron Litwy, dlatego podczas Kazików zawsze pamiętamy o Polakach na Litwie. Do pomocy rodakom zachęciło nas radomskie Stowarzyszenie Przyjaciół Osiemnastki (nazwa od numeru PSP nr 18 na Firleju), z przewodniczącym Janem Maniakiem, wielokrotnie organizującym wizyty polskich uczniów z Litwy w Radomiu. Dzięki Stowarzyszeniu w Resursie podczas Kazików do tej pory wystąpili: dziecięcy zespół „Przepióreczka” z Miedników Królewskich, grupa „Dwa Tygodnie” z Niemenczyna i wileńska Kapela Wujka Mańka.

Resursa i radomianinie pomagają polskim szkołom na Litwie poprzez udział w Wielkim Teście Wiedzy o Radomiu podczas Kazików. Wspieramy polskie szkoły, bo to wokół nich najczęściej koncentruje się życie tamtejszych Polaków. Trzyosobowe drużyny odpowiadają na pytania dotyczące historii i współczesności naszego miasta. Zwycięzca ma honor przekazać na rzecz wybranej przez nas szkoły dar.

Co jest najbardziej potrzebne szkołom, informują one same. Do placówek w Zujunach (2014 r.) i Pakienie (2015 r.) trafił więc sprzęt komputerowy, do Miedników (2016 r.) - żaluzje okienne. Teraz, do Wilna, do progimnazjum im. Jana Pawła II znów pojechał sprzęt komputerowy. Kazików 2018 nie mogą się już doczekać uczniowie ze szkoły w Ławaryszkach. Liczą, że pomożemy im wtedy w zakupie materiałów na stroje dla ich zespołu artystycznego.

Wystawa „Kaziki - Resursa - Litwa” zaaranżowana została ze zdjęć, które nadesłały do nas dyrektorzy powyższych szkół i w sposób możliwie najbardziej obrazowy przybliża zarówno placówki, jak i miejscowości, w których one powstały.