A A A

... Anima Urbis – Dusza Miasta

Jak wskazuje nazwa imprezy – chodzi o poszukiwanie magicznych, ciekawych i inspirujących miejsc w przestrzeni miejskiej, gdzie ukrywa się tytułowa dusza miasta, czyli jego specyfika, niepowtarzalny, unikatowy nastrój i klimat, charakterystyczny tylko dla Radomia. Raz do roku, w ciepłą czerwcową noc, wyruszamy do takich miejsc. Na gości „Anima Urbis” czekają koncerty, wystawy, happeningi i inne niespodzianki, przygotowane przez „Resursę” i naszych przyjaciół. Odwiedzamy zabytkowe kościoły, cmentarze, kamienice, zapomniane budowle z wielką historią w tle. Działania w przestrzeni miejskiej, oprócz walorów estetycznych, mają także za zadanie zaznajamiać z naszym lokalnym dziedzictwem kulturowym.   

 

ANIMA URBIS 2015

 

20 czerwca, w sobotni wieczór, po raz piąty Resursa Obywatelska zaprosiła radomian do przeżycia elektryzującej, nocnej przygody. Od godziny 20.00 zgłębialiśmy historyczne tajemnice radomskiego Zamłynia.

 

Nasza fantastyczna podróż rozpoczęła się  w parku Stary Ogród a zakończyła dobrze po północy, kiedy na cmentarzu ewangelickim przy ulicy Kieleckiej poznawaliśmy duchy twórców radomskiego przemysłu. "Anima Urbis - Dusza Miasta" to nocne odkrywanie dziejów Radomia w ramach wędrówki po różnych jego zakątkach. W każdym z odwiedzanych przez nas miejsc, oprócz przypomnienia jego historii, proponujemy różne atrakcje muzyczne, teatralne, filmowe, a także kulinarne. Wszystko to w ramach naszej magicznej imprezy, która zdążyła już sobie zjednać całkiem spore grono sympatyków.Nie przesadzając ze skromnością, miło nam poinformować, że wiele osób uważa to wydarzenie kulturalne za jedno z absolutnie najlepszych, w jakich mieli przyjemność uczestniczyć.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym partnerom, patronom i sponsorom. No i - przede wszystkim - naszym wspaniały Gościom!

 

 

PROGRAM

 

20.00 – Stary Ogród (centrum parku przy mostku zakochanych)

„Noc Kupały” - spektakl Teatru Poszukiwań z Resursy, reż. Włodzimierz Mancewicz

20. 40 – siedziba firmy „Armadimp” (ul. Okulickiego 8)

„Mleczna Grobla brzegi rwie...” - program taneczno-wokalny z wodą i ogniem w tle

21. 20 – parking za „Biedronką” (ul. Okulickiego 47, okolice dawnej siedziby straży pożarnej)

„Płonie stodoła!” - pokaz sprawności straży ogniowej z Borkowic

22.00 – dawna garbarnia Borkowskich (ul. Garbarska 27)

„Upiór w garbarni” - pokaz sztuki ognia, koncert piosenek z lat 50. i 60. i prezentacja multimedialna o historii radomskiego garbarstwa

22.40 – Bazylika Mniejsza Św. Kazimierza (ul. Główna 16)

„Anima Urbis” - koncert Scholi Sancti Ioannis

24.00 – cmentarz ewangelicko-augsburski przy ul. Kieleckiej

„Duchy Miasta” - recital akordeonowy Piotra Zarzyki i happening

 

ANIMA URBIS 2014

 

Zapraszamy juz po raz czwarty na nocną wyprawę do miejsc, gdzie być może ukrywa się Duch Miasta :) Tym razem naszą wycieczkę rozpoczniemy w Rynku, a zakończymy w Porcie Lotniczym na Sadkowie. Nie zabraknie koncertów, rekonstrukcji, wystaw, przedstawień, filmów, pokazów oraz jak zwykle czegoś dla ciała we współpracy z Restauracją Teatralna.

 

 PROGRAM

20.00 „Kulisy władzy...”
Dziedziniec radomskiego Ratusza (Rynek 1)
- piosenki retro - Grupa Wokalna „Resursa”
- „Duch Miasta o pamiętniku syna nocnego stróża w radomskim magistracie”

20.45 „Partyzantka...”

Drukarnia Trzebińskich (w bramie Żeromskiego 28)
- opowieść Juliana Trzebińskiego o niecodziennej fotografii - Teatr „Resursa”
- fragmenty filmu Jana Łomnickiego „Kontrybucja” z Radomiem w głównej roli
- mini-rekonstrukcja historyczna, reż. Przemysław Bednarczyk

21.30 „W kinie i w ringu”
Budynek kina „Atlantic” (Moniuszki 15)
- „Zaczarowany iluzjon” - projekcja filmu o radomskich kinach
- ekstraordynaryjna walka bokserska
- kino z humorem - Teatr Poszukiwań

22.15 „Al... tango”
Park im. Tadeusza Kościuszki (okolice altany)
- romantyczne tango w altance - Anna Pawłowska i Marcin Strzelecki
- „Młody Muzyk Roku” Bartosz Kołsut oraz Piotr Motyka - recitale akordeonowe
- koncert „Resursa-Miraż” (tańczymy Lambeth Walk)

24.00 „Odlot...”
Terminal Portu Lotniczego Radom na Sadkowie
- laureatka „Muzycznych Kazików” Aleksandra Świtka z „Ragepath”
oraz zespoły „Free the Fire” i „Ninth Force”
- pokaz formacji tanecznej „Ogarnij”
- odlotowe piosenki w wykonaniu Grupy Wokalnej „Resursa”
- wystawa mistrza fotografii lotniczej Sławomira „Hesji” Krajniewskiego
- lotnicza wystawa Radomskiej Grupy Modelarskiej „RC Radom”

W parku Kościuszki od 22.00 do 23.30 czynne będzie kulinarne stoisko restauracji „Teatralna”.
Ok. godz. 23.30 darmowe autobusy zawiozą uczestników „Anima Urbis” sprzed katedry
na radomskie lotnisko.

Partnerzy:
- Port Lotniczy Radom
- Radomska Grupa Modelarska
„RC Radom”
- Wytwórnia Filmów i Widowisk
Historycznych „VIS”
- Bokserski Klub Sportowy
RKS „Radomiak”
- Restauracja „Teatralna”

Sponsorzy:
Bank BGŻ
Bank Zachodni WBK

Patronat Medialny:
Zebrra TV
Radio PLUS
Co Za Dzień

Gość Niedzielny

 

ANIMA URBIS 2013

 

Już po raz trzeci zaprosiliśmy radomian do odwiedzania magicznych, ciekawych i inspirujących miejsc w przestrzeni miejskiej, gdzie ukrywa się tytułowa dusza miasta, czyli jego specyfika, niepowtarzalny, unikatowy nastrój i klimat, charakterystyczny tylko dla Radomia. Tym razem odkrywaliśmy Glinice. Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili wieczór i część nocy na wycieczkę z nami. Specjalne podziękowania składamy gospodarzom miejsc, które zwiedzaliśmy: Dworzec PKP, dawny "Radoskór", tymczasowa siedziba MCSW "Elektrownia", Centrum Wspinaczkowe "Grota", wieża ciśnień, kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego.   ZOBACZ ZDJĘCIA >>> 

 

 

 

 

 

 

 

PROGRAM

 

godz. 19.00 cerkiew przy ul. Warszawskiej 15 - oprowadza ks. Tomasz Rubczewski,  koncert muzyki cerkiewnej w wykonaniu z chóru miasta Kaliningradu pod dyrekcją Konstantina Białegonowa.

godz. 20.15 „Resursa Obywatelska” - projekcja filmu „Radom Czerwiec’76. Bądźmy dumni”, wystawa „Radom’76”.

godz.  21.00 kościół św. Trójcy – koncert zespołu wokalno- instrumentalnego Gaudeamus działającego przy tej świątyni. Grupa koncertowała m.in. w USA, Kanadzie, Niemczech, przed Janem Pawłem II w Castel Gandolfo. Istnieje od 20 lat. Zwiedzanie świątyni.

godz. 21.30
dziedziniec kurii diecezjalnej, ul. Tybla – spektakl „Śmiertka na gruszy” Teatru Poszukiwań z „Resursy Obywatelskiej” w reż. Włodzimierza Mancewicza,
koncert kwintetu Sarabanda pod kierunkiem Adriana Hanke. Grupę tworzą uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych: Julia Kurowska (skrzypce), Aleksandra Markowicz (skrzypce), Katrzyna Mazgajczyk (skrzypce), Adrianna Czyż (altówka), Justyna Orzechowska (wiolonczela). Sarabanda wykona „Kwintet smyczkowy w jednej części” Charlesa Marti Loesclera.

godz. 23.00 kościół farny – Koncert Chóru Sancti Casimiri Cantores Radomiensis, wystawa Stowarzyszenia Architektów Polskich o budownictwie sakralnym. Na dziedzińcu kościelnym pokaz sztuki kuglarskiej w wykonaniu grupy Akadram

godz. 23.45
kościół bernardyński - zwiedzanie świątyni. Spektakl „Śmierć pułkownika Czachowskiego” według poematu ks. Jana Wiśniewskiego, reż. Przemysław Bednarczyk, koncert piosnek patriotycznych – przygotowane przez  Stowarzyszenie VIS Radom

godz. 01.00
kościół ewangelicki przy ul. Reja – zwiedzanie świątyni z  pastorem ks. Wojciechem Rudkowskim oraz „Noc filmowa” czyli projekcja filmu „Luter”

 

SPONSORZY:

  
  • Anima Urbis 2013. Dziękujemy!

    Już po raz trzeci zaprosiliśmy radomian do odwiedzania magicznych, ciekawych i inspirujących miejsc w przestrzeni miejskiej, gdzie ukrywa się tytułowa dusza miasta, czyli jego specyfika, niepowtarzalny, unikatowy nastrój i klimat, charakterystyczny tylko dla Radomia. Tym razem odkrywaliśmy Glinice. Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili wieczór i część nocy na wycieczkę z nami. Specjalne podziękowania składamy gospodarzom miejsc, które zwiedzaliśmy: Dworzec PKP, dawny "Radoskór", tymczasowa siedziba MCSW "Elektrownia", Centrum Wspinaczkowe "Grota", wieża ciśnień, kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego.   ZOBACZ ZDJĘCIA >>>