A A A

Retrospotkanie 21: "W granatowym mundurze"

Serdecznie zapraszamy na ostatnie w 2019 r. Retrospotkanie „W granatowym mundurze”, poświęcone policji państwowej okresu międzywojennego. Wydarzenie odbędzie się we wtorek 10 grudnia, o godzinie 18.00 w Sali Kameralnej Resursy.
   
Ostatnie w 2019 r. Retrospotkanie przebiegnie z pewnością w spokojnej i bezpiecznej atmosferze. Wszystko za sprawą Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu – z Pawłem Łuk-Murawskim na czele. Głównymi bohaterami spotkania będą funkcjonariusze w granatowych mundurach, a wydarzenie uroczyście zakończy cykl obchodów 100-lecia polskiej Policji.

Podczas Retrospotkania na ekranie zaprezentowana zostanie historia Policji Państwowej w latach 1919-1939. Odbędzie się też pokaz „policyjnej mody”, ukazujący zmiany, jakie w granatowym umundurowaniu zaszły w okresie II RP. Podczas prelekcji Jarosława Olbrychowskiego z Łodzi przybliżony zostanie również etos międzywojennej Policji Państwowej, której funkcjonariusze wymordowani zostali przez Rosjan w Kalininie, Ostaszkowie i Miednoje. Nie zabraknie też przedstawicieli współczesnych służb porządkowych w niebieskich mundurach.

Spotkanie uświetni pokaz szermierki, nieco zapomnianego dziś sportu, bardzo popularnego przed 1939 rokiem. Jedną z atrakcji wieczoru będzie też wystawa pamiątek po Policji Państwowej, w tym broni i środków przymusu bezpośredniego, czyli na przykład kajdanek i pałek. A na deser – każdy z uczestników spotkania otrzyma pamiątkowe policyjne ciasteczko.