Retrospotkanie 22 - Radom w „papierach” Tomasza Staniszewskiego

Serdecznie zapraszany na pierwsze w 2020 roku „Retrospotkanie” - Radom w „papierach” Tomasza Staniszewskiego. 14 stycznia 2020 r., Sala Kameralna „Resursy”, godz. 18.00.

 

Gościem inaugurującego rok 2020 „Retrospotkania” będzie miłośnik dziejów Radomia i kolekcjoner – Tomasz Staniszewski. Gość wieczoru opowie o historii swej rodziny, która od początku XX w. aż do dziś słynie z działalności w branży kamieniarskiej. Prelegent podzieli się ze słuchaczami opowieściami dotyczącymi jego zainteresowania dziejami gospodarczymi Polski i Radomia XIX i XX wieku. Nie zabraknie prezentacji ciekawych i nierzadko unikatowych dokumentów z epoki – tytułowych „papierów”, jakie przez lata udało się zebrać Staniszewskiemu. Wybrane dokumenty pokazane zostaną w oryginale na specjalnej wystawie  towarzyszącej „Retrospotkaniu”. Będzie można na niej zobaczyć np. oryginalne zgłoszenie do sądu rejestrujące powołanie w Radomiu Fabryki Samochodów, dokumenty zburzonej przed kilkunastoma dniami Huty z ul. Szklanej, afisze z czasów I wojny światowej i wiele innych radomskich „papierów”.

Tomasz Staniszewski – radomianin, absolwent IV LO im. T. Chałubinskiego” i Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Zainspirowany wykładami o dziejach rynku papierów wartościowych prof. Leszka Kałkowskiego, już w okresie studiów rozpoczął budowę własnej kolekcji historycznych akcji, obligacji itp. dokumentów. Pasjonat historii gospodarczej, w szczególności przemysłowych dziejów Radomia. Od blisko 30 lat związany z branżą kamieniarską (członek w piątym pokoleniu znanej rodziny kamieniarzy radomskich). Jego firma INBRA POLSKA jest wiodącym w kraju importerem kamienia naturalnego. Członek Zarządu Stowarzyszenia Kolekcjonerów Historycznych Papierów Wartościowych w Warszawie. Twórca kilku wystaw poświęconych historycznym papierom wartościowym. Współtwórca, z Martą Trojanowską, wystawy „Marywil – ogień i czas. Ceramiczne dziedzictwo Radomia”. Autor kilku artykułów naukowych dotyczących historii gospodarczej Radomia oraz monografii „Elektrownia Miejska w Radomiu 1901-1956”. Założyciel portalu www.starepapiery.pl.

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl