lubisz to ? :)

A A A

ŚLADAMI ŚWIDERMAJERA

ŚWIDERMAJER  to nazwa drewnianego budownictwa powstającego na przełomie XIX
i XX wieku w podwarszawskim Otwocku oraz miejscowości znajdujących się w jego pobliżu, położonych wzdłuż linii kolejowej od Wawra po Śródborów. Budowniczym pierwszych drewnianych domów letniskowych w okolicy Otwocka, a jednocześnie twórcą nowego stylu architektonicznego ( jak się później okazało unikatu na światową skalę) był Michał Elwiro Andriolli. Ciekawostkę stanowi fakt, że nazwę  „świdermajer” wymyślił po II wojnie  światowej Konstanty Ildefons Gałczyński, który w latach 1936 – 1939 mieszkał w podwarszawskim Aninie.
Domy w stylu świdermajer” zawierają elementy tradycyjnego budownictwa mazowieckiego, rosyjskiego i alpejskich schronisk, a główna bryła budynku jest przeważnie ukształtowana na wzór architektury szwajcarskiej. Charakterystyczną cechą tego stylu jest ornamentyka bogato zdobionych  drewnianych werand i przedsionków. Nazwa „świdermajer” jest często stosowana dla określenia wszelkich ażurowych zdobień w architekturze, głównie drewnianej, choć nie tylko. 
Autorami fotografii prezentowanych na wystawie są otwocczanie: Tomasz Brzostek
- fotografik i operator filmowy, twórca serwisu Świdermajer.info oraz Tomasz Kapusta
- z wykształcenia i zamiłowania pedagog, jeden z laureatów pierwszego konkursu fotograficznego poświęconego świdermajerowi. Zaprezentowali oni  zdjęcia dokumentujące detale i całe domy z przełomu XIX i XX wieku charakterystyczne dla tzw. linii otwockiej, czyli miejscowości znajdujących się wzdłuż linii kolejowej od Wawra po Śródborów.
            Wystawę fotografii prezentujących  „świdermajer”, czyli styl architektury drewnianej stworzony przez Michała Andriolliego, można będzie oglądać w „Resursie” podczas trwającego w dniach 10 – 11 września festynu historycznego „Uliczka tradycji”
a ekspozycja, zgodnie z planem, czynna będzie do końca miesiąca.