Solarigrafie Michała Mirkowskiego

W piątek, 10 stycznia 2014 r. otworzyliśmy w Galerii „Resursa” wystawę solarigrafii Michała Mirkowskiego pt. „Radom w fotografii otworkowej”.
    Autor jest absolwentem Studium Reklamy Wizualnej przy Szkole Plastycznej im. Józefa Brandta w Radomiu. W 2008 r. ukończył Wyższą Szkołę Handlową w Radomiu na kierunku dziennikarstwo. Obecnie pracuje w Archiwum Państwowym w Radomiu, gdzie zajmuje się digitalizacją materiałów archiwalnych.
    Z solarigrafią zetknął się po raz pierwszy na warsztatach fotograficznych prowadzonych przez Marka Jasińskiego z Warszawy. Od tamtej pory konsekwentnie utrwala pejzaże naszego miasta w tej zagadkowej technice. Jego zdjęcia przypominają stare przedwojenne pocztówki, niczym fotografie z klimatem lat minionych, nieostre, pozbawione w większości koloru, jakże inne od tych, z którymi obcujemy na co dzień.
    Solarigrafia to technika negatywowa, której efektem jest otrzymanie zdjęcia z wyraźnymi śladami słońca na nieboskłonie. Wykonuje się go za pomocą kamerki otworkowej konstruowanej najczęściej przez samego autora i umieszczanej w różnych miejscach miasta: na drzewach, parapetach, oknach i na balkonach. Czas naświetlania jednego zdjęcia może wynosić od kilku godzin do jednego roku, czasami nawet lat. Tak otrzymany negatyw jest zazwyczaj odwrócony do pozytywu i poddany obróbce graficznej.
    Wystawa czynna będzie do 30 stycznia br.

 

Fotografie z otwarcia wystawy - Anna Gwizd

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl