A A A

„W kraju Wisły” - koncert Gerard Edery Trio

Gerard Edery - absolwent nowojorskiej Manhattan School of Music, wybitny wokalista i gitarzysta, łączący w swych projektach pełną gamę etnicznych stylów i tradycji. Szczególnie bliska jest mu muzyka sefardyjskich Żydów (czyli wywodzących się z południowej Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki). Kilka takich utworów usłyszymy w Radomiu, ale podczas koncertu „Z kraju Wisły” królować będzie muzyka Żydów aszkenazyjskich czyli m.in. polskich. Językiem Aszkenazyjczyków były języki krajów, w których mieszkali, oraz jidysz, a podczas modlitwy - hebrajski.

Wyjątkowy charakter będzie mieć wykonanie kilku melodii radomskich Żydów. Zapamiętał je wywodzący się z Radomia Ben-Zion Gold (1923-2016) i przekazał swoim uczniom w Stanach, gdzie trafił po wojnie i został rabinem. Melodie te usłyszymy znów w Radomiu, po 80 latach!   

Gerardowi Edery'emu (śpiew, gitara) towarzyszyć będą wyśmienity kontrabasista Sebastian Wypych (wraz z zespołem gościliśmy go już na „Uliczce Tradycji” z projektem „Adria Orkiestra”) i skrzypek Marcin David Król.