Aktualności

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną publikujemy Regulamin  działalności na czas epidemii w nowym reżimie sanitarnym dla Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu.

>>> Regulamin i Oświadczenia <<<

Nie żyje Jerzy Bogdan Kutkowski

 

Zmarł Jerzy Bogdan Kutkowski, związany od zawsze z Radomiem artysta plastyk, fotografik, społecznik, wychowawca dzieci i młodzieży, autor wielu wydawnictw o charakterze regionalnym i artystycznym, zaprzyjaźniony z Resursą Obywatelską. Urodził się 19 maja 1950 r. w Radomiu. Ukończył pomaturalne Studium Reklamy w Warszawie oraz studia wyższe w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie (obecny Uniwersytet Pedagogiczny) na Wydziale Sztuki. Uprawiał malarstwo, rysunek, grafikę wydawniczą i fotografię. Jerzy miał interesującą drogę zawodową i artystyczną. W latach 1968-1989 pracował jako dekorator witryn sklepowych, projektant i realizator reklamy wizualnej. W roku 1990 był współorganizatorem Liceum Sztuk  Plastycznych oraz Studium Reklamy w Radomiu; od początku działania tych szkół był tam nauczycielem fotografii. Organizował szkolne plenery i wyprawy zagraniczne. Na przełomie lat 1998/99 pełnił funkcję pełnomocnika Zarządu Miasta ds. zorganizowania Zespołu Szkół Plastycznych, a potem jego wicedyrektorem.

CZYTAJ WIĘCEJ

Retrospotkanie 25: „Miasto Kazimierzowskie moich marzeń”

 

 

Po długiej, spowodowanej pandemią koronawirusa przerwie, powoli wracamy do „realnej” działalności i zapraszamy do „Resursy” na kolejne, jubileuszowe – bo już 25. Retrospotkanie. Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 16 czerwca o godz. 18. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem dotyczącym odwiedzania Resursy Obywatelskiej i oświadczeniami oraz bezwzględne stosowanie się do zasad sanitarnych. Informacje dostępne są POD TYM LINKIEM

"Bałwochwalstwo" - otwarcie wirtualnej wystawy w "Galerii Resursa"

Od pierwszego dnia XII Radomski Festiwal Filozofii "Okna" im. prof. Leszka Kołakowskiego (28 maja 2020 r.) wspólnie z Wydział Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu zapraszamy do oglądania Ogólnopolskiej Wystawy Plastycznej zatytułowanej „Bałwochwalstwo”. Taki też temat przyświeca tej edycji Festiwalu. Ekspozycja, z racji trwającej pandemii koronawirusa, zmieniła swoją dotychczasową formę, i z sal wystawowych Galerii „Resursa” przeniosła się do Internetu. Możemy ją zatem oglądać na stronie „Resursy Obywatelskiej” oraz na naszym Facebooku w dowolnych terminach. Zaproszenie do wzięcia udziału w tegorocznej prezentacji plastycznej przyjęło 18 artystów – przedstawicieli środowisk akademickich z całej Polski oraz artystów plastyków członków ZPAP, którzy łącznie zaprezentowali 31 prac plastycznych z takich dziedzin artystycznych jak: malarstwo, rysunek, grafika, fotografia i techniki cyfrowe. Swoje prace wystawiają: Piotr Franciszek Barszczewski, Elżbieta Białaszek, Tadeusz Z. Błoński, Tomasz Chudzik, Mariusz Dański, Henryk Hoffman, Stanisław Zbigniew Kamieński, Michał Kurkowski, Aleksandra Kwiecień, Andrzej Markiewicz, Katarzyna Nowicka-Urbańska, Aleksander Józef Olszewski, Mila Ovsienko, Adam Romaniuk, Łukasz Rudecki, Anna Schumacher, Małgorzata Strzelec i Jan Trojan. Cała wystawa TUTAJ.

 

"Trzy bajki z królestwa Lailonii" - premiera e-spektaklu Teatru "Resursa"

"Trzy bajki z królestwa Lailonii" - kolejny spektakl przygotowany specjalnie na festiwal "Okna" przez radomski Teatr Resursa, zrzeszający dorosłych amatorów. Tym razem zespół sięgnął po trzy bajki Leszka Kołakowskiego: "Garby", "Jak szukaliśmy Lailonii" i "Opowiadanie o zabawkach dla dzieci". Scenariusz napisała Dorota Lewandowska, reżyserował Robert Stępniewski Opracowanie muzyczne: Michał Biernacki oraz Jasiek Lewandowski.

 

"Historia pewnego złudzenia" - spotkanie z dr Agnieszką Turoń-Kowalską

Agnieszka Turoń-Kowalska - doktor nauk społecznych w zakresie nauk politycznych, magister filozofii, adiunkt Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Członek polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz European Consortion for Political Research. Jej zainteresowania naukowe skupiają się w szczególności na dorobku patrona radomskiego festiwalu. Autorka monograficznej książki Historia pewnego złudzenia. "Heglowskie ukąszenie" Leszka Kołakowskiego.

 

"Chrześcijaństwo" - spotkanie z dr. Hubertem Czyżewskim

Hubert Czyżewski - historyk filozofii (doktor), absolwent Uniwersytetu w Oksfordzie. Redaktor zbioru esejów Leszka Kołakowskiego Chrześcijaństwo (Kraków 2019). Specjalizuje się w zagadnieniach na pograniczu religii, filozofii i polityki w czasach najnowszych.

 

"Raport z zagrożonego miasta". Nagrodzone teksty czytają aktorzy Teatru "Resursa" (cz. 3)

Opowiadania: "Dzień z życia mieszczanina" Joanny Wziątek (czyta Monika Kornafel); "Wirus w kilku odsłonach" Andrzeja Łuczyckiego (czyta Robert Jabłoński) oraz "Opowiadanie" Jerzego Marleckiego (czyta Jacek Kowalczewski)

 

"Raport z zagrożonego miasta". Nagrodzone teksty czytają aktorzy Teatru "Resursa" (cz. 2)

Opowiadania: "Raport z zagrożonego Miasta" Elżbiety Maj (czyta Hanna Zembrzycka), "Sanacja doby korony" Kamila Dusińskiego (czyta Bartłomiej Stryjski).

"Raport z zagrożonego miasta". Nagrodzone teksty czytają aktorzy Teatru "Resursa" (cz. 1)

Opowiadania: "Pleksa" Cezarego Gawora (czyta Marcin Fortuna) i "Raport z zagrożonego Miasta" Julii Kłody (czyta Agnieszka Urbańska-Brzeska).

 


CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl